Kam na výlet

Airpark zruč u Plzně

Toužili jste někdy zasednout do kabiny MIGu-21, ovládat klapky Čmeláku Z-37, nebo si prolézt tank T-34? Vaše přání je snadno splnitelné v Air parku ve Zruči nedaleko Plzně.
Svérázná soukromá sbírka letadel a vojenské techniky pana Karla Tarantíka čítá 50 celých a 20 nekompletních letadel a tanků z druhé světové války.

Stojí zde letadla, která byla v šedesátých a sedmdesátých letech páteří letek NATO a Varšavské smlouvy. Mezi opravdové unikáty patří letoun Antonov AN-30, přezdívaný létající kamera, který kromě Air parku nikde jinde v České republice nenajdete. Další raritou je model stíhačky Spitfire z filmu Tmavomodrý svět.

U sochy Stalina, která stávala původně v Plzni na Anglickém nábřeží, uvidíte slavný tank T-34 v průřezu. Ne všechny stroje jsou však pouhými vraky – pět tanků je plně funkčních a schopných provozu.
V prosinci 2016 obohatil sbírku vládní letoun TU-154M. Dvaapadesátimetrový trup o hmotnosti 26 tun a výšce i šířce pět metrů tvoří základ letadla, které bylo po concordu druhým nejrychlejším linkovým letounem. Je v původním stavu, pouze chybějí motory. Při prohlídce budete mít možnost nahlédnout do pěkného interiéru.

Největší předností Air parku je otevřenost všem návštěvníkům, kteří mohou bez obav prolézat a zkoušet většinu exponátů. Máte zde možnost pohroužit se do útrob tanku či obrněného transportéru, prohlédnout si vrtulník, vlézt si do tryskového motoru nebo si vyzkoušet německou helmu. Za poplatek je připravená také prohlídka největšího vystaveného letadla IL-18.
Na své si tu přijdou všichni – malí, velcí, piloti i „nepiloti“. Muzeum letadel nemůžete přehlédnout. Už z dálky je vidět obrovské dopravní letadlo, které byste čekali spíš na ruzyňském letišti v Praze než na louce u lesa. Zblízka pak užasnete nad loukou doslova posetou letadly.

49,808856 13,414779
 
Otevírací doba
leden – prosinec
1.1. – 31.12.
pondělí – neděle
10:00 – 18:00
Poznámka O prázdninách 10:00 – 20:00, v zimním období 10:00 – 17:00 (do soumraku). V letním období lze po telefonické nebo emailové domluvě otevřít Air Park už od 9 hodin.

Vstupné 100