Kam na výlet

Dolský mlýn

V okrese Děčín v Českém Švýcarsku přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice naleznete romantický Dolský mlýn
Zřícenina původního trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515. Mlýn měl původně tři mlýnská kola, z nichž jedno pohánělo pilu a zbývající dvě mlecí zařízení.

Po roce 1881 zahájila provoz plavby na lodičkách Srbskokamenická soutěska (Ferdinandova), ležící mezi Dolským mlýnem a Srbskou Kamenicí. Mlýn se rázem stal velmi oblíbeným místem, sloužil jako výletní restaurace. Po skončení druhé světové války byl Dolský mlýn opuštěný a začal chátrat.. Z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí. V roce 2007 byl Dolský mlýn vyhlášen kulturní památkou.
I filmařům se Dolský mlýn zdá mimořádným! Líbí se vám Pyšná princezna od režiséra Bořivoje Zemana? Díky této filmové pohádce z roku 1952 se Dolský mlýn proslavil. Ve filmu ho navíc můžete vidět i s náhonem, v záběru na celé stavení a plně funkční. Další filmovou příležitost dostal mlýn v roce 2008, kdy zde natáčel režisér Miloslav Šmídmajer pohádku s názvem Peklo s princeznou.

50.8485806N, 14.3475331E
Růžová
okres Děčín, Ústecký kraj, Česko
Vstup volný, zdarma