Kam na výlet

Naučná stezka Kladská

Pokud jste milovníky naučných stezek, zveme vás na Kladskou.

Je to jedna z nejstarších a největších přírodních rezervací na Karlovarsku a nejcenější část Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Byla vyhlášena již v roce 1933 na pěti rašeliništích v okolí Kladské. Kladská rašeliniště jsou ojedinělým souborem horských vrchovištních rašelinišť v nadmořských výškách od 800 do 930 m, o celkové rozloze téměř 300 ha.

Naučná stezka Kladská seznamuje s historií osady Kladská, faunou a flórou Slavkovského lesa a přírodní rezervace Kladské rašeliny. Na trase dlouhé 9 km se seznámíte s místní faunou i flórou

Rašeliništěm prochází 1,6 km dlouhá naučná stezka a vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny v části pojmenované Tajga. Vlastní vybudovaná dřevěná trasa vede po vyvýšeném můstkovém chodníčku, 1,6 km dlouhém. Po obvodu jsou četná odpočívadla, vyhlídková místa a informační tabule.

Na Kladské louce stojí k povšimnutí lovecký zámeček, který dal v roce 1875 postavit kníže Schönburg-Waldenburg ve švýcarsko – tyrolském stylu. V současné době slouží jako hotel. Odtud naučná stezka vychází. Technickou zajímavostí na Naučné stezce je Dlouhá stoka z 16. století, jež byla využívána k přívodu vody do dolů a k plavení dříví. Naučná stezka Kladská končí u Domu přírody Slavkovského lesa, kde se nalézá turistické středisko s expozicí přibližující historii a přírodu této lokality.
Tato stezka patří k nejatraktivnějším turistickým cílům CHKO Slavkovský les. Je bezbariérová a díky tomu je sjízdnájak pro invalidy na vozíčku, tak i pro rodiny s kočárkem.

50.0250325N, 12.6693711E

vstup volný