Kam na výlet

Pravčická brána

Už jste navštívili Pravčickou bránu?
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska. Když si pod tento kamenný oblouk stoupnete, jeho velikost vás ohromí. Rozměry Pravčické Brány jsou úctyhodné. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. Od místa vstupu k Pravčické bráně se  rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky tyčící se vysoko nad korunami stromů, odkud můžete pozorovat samotnou Pravčickou bránu i s přilehlým zámečkem Sokolí hnízdo.nebo se můžete kochat malebnou přírodou Českého Švýcarska. Za pěkného počasí lze dohlédnout až na Děčínský Sněžník. V areálu můžete navštívit výletní zámeček Sokolí hnízdo, kde je otevřeno muzeum NP Č.Š. Občerstvit se zde můžete v restauraci se zachovalými interiéry z 19. století. K dispozici Vám je také turistické informační centrum. 
Na Pravčickou bránu se můžete dostat ze dvou směrů:
1. Ze Hřenska: Po červené turistické značce půjdete cca 2 km podél silnice vedoucí na Mezní louku a u Třech pramenů odbočíte do lesa, kde nadále budete pokračovat mírným stoupáním cca 2,5 km až na Pravčickou bránu.
 2. Z Mezní Louky: Cesta vede po červené turistické značce po Gabriliině stezce až na Pravčickou bránu. Cesta je dlouhá 6 km a povede Vás po členité stezce pod vysokými skalami s hezkými výhledy.

Jak ve Hřensku, tak i na Mezní Louce jsou k dispozici odstavná parkoviště. V okolí se Vám také nabízí velké množství ubytovacích zařízení
Otevírací doba 50.8839389N, 14.2815847E
Duben – říjen
Denně: 10.00 – 18.00 hod.
Listopad – březen
Sobota, neděle: 10.00 – 16.00 hod.
26. prosinec – 1. leden
Denně: 10.00 – 16.00 hod.
Vstupné
75 CZK / 3 EUR Dospělí
25 CZK / 1 EUR Děti (6-14 let)
25 CZK / 1 EUR Studenti/důchodci
Vstupné spojené s provozem areálu se vybírá od konce 19. století a v přepočtu zůstává pořád přibližně ve stejné výši.