Kam na výlet

Zřícenina hradu Krašov

Pokud jste milovníci hradů, určitě si nenechte ujít zříceninu hradu Krašov.

Krašov leží v oblíbené části horního toku Berounky. asi 9 kilometrů východně od Kralovic na severním Plzeňsku a je poměrně oblíbeným cílem výletníků nejen z Plzeňska. Hrad leží na vysokém ostrohu, odkud je nádherný výhled na Berounku. To ale není jediný důvod, proč si získal takovou oblibu. V okolí zříceniny se nachází krásná příroda, která ukrývá chráněné rostliny, hmyz i obratlovce. Proto bylo okolí hradu vyhlášeno přírodní rezervací.

Krašov je velmi starý. Pochází zřejmě z poloviny 13. století a až do 16. století, kdy byl z Krašova vybudován renesanční zámek, byl střídavě ve vlastnictví několika šlechtických rodů. Krašov se v 18. století stal nakrátko letním sídlem mnichů z kláštera v Plasích, ale po uzavření kláštera mniši opustili i Krašov a ten rychle zpustl. Část stavebního materiálu byla později odebrána a ten byl využit na stavbu blízkého statku Rohy. Úplná původní podoba zříceniny není známá.

V současnosti je zřícenina volně přístupná a díky Spolku pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova došlo k zásadním opravám dvou důležitých zdí. Finančně se na opravě hradu podílí několik okolních obcí a také občanů. Přispět můžete i vy při návštěvě Krašova. Libovolnou částku můžete zanechat v zapečetěné pokladně umístěné na dveřích.
Nejlepším způsobem dopravy je automobil. K cíli vede po polní cestě žlutá turistická trasa od osady Rohy, kde také začíná naučná stezka Krašov. Po polní cestě můžete jet autem k hranici lesa, kde je malé parkoviště. Pak už musíte pěšky, protože vstupem do lesa začíná zároveň přírodní rezervace.

49.9489072N, 13.5884092E

Jelikož je vstup zdarma, můžete Krašov navštívit v jakémkoliv ročním období