Kyber kampaň #nePINdej!

KARLOVARSKÝ KRAJ – Upozorňuje na nebezpečí podvodů na internetu.

Police České republiky se od začátku září 2022 připojila k rozsáhlé vzdělávací kampani České bankovní asociace a dalších partnerů, která upozorňuje na sílící nebezpečí podvodů na internetu.

Mezi nejčastější typy podvodů na internetu patří např. podvodné e-maily tzv. phising. Cílem těchto útoků je buď od Vás získat Vaše citlivé údaje jako např. číslo platební karty nebo Vás donutit k nechtěnému stažení škodlivého softwaru. Přibývá také podvodných SMS tzv. smishing. Velmi často se jedná o zprávy, které vypadají, jako by je zaslala některá z doručovacích společností či Vaše banka. Lákat Vás můžou také na vyzvednutí výhry apod. Všechny tyto SMS mají opět jediný cíl – vylákat z Vás citlivé údaje. Další způsob jak z Vás vylákat citlivé údaje nebo Vás připravit o peníze jsou podvodné telefonáty údajných bankéřů, policistů či investičních poradců tzv. vishing. Tento způsob je o to zákeřnější, neboť se jedná o telefonní hovor s „živým“ člověkem, který chce svou oběť vystrašit a zároveň vzbudit důvěru, že je tím, kdo Vám pomůže. S Vámi získanou důvěrou Vás pak bude bude nutit k okamžité reakci a bude po Vás chtít přihlašovací údaje, údaje z platební karty aj.

Podvodů na internetu existuje celá řada. Kybernetičtí zločinci se při pokusech Vás okrást neustále zdokonalují. Jejich metody jsou dnes daleko sofistikovanější a kombinují nedostatečné zabezpečení Vašich chytrých telefonů a PC, znalost Vašich osobních dat, umění manipulace a moment překvapení.

Základní rady, jak “nenaletět”:
• Poznejte svého nepřítele. Seznamujte se s aktuálními hrozbami a trendy v online podvodech.
• Nikdy se nenechte od pachatele do ničeho tlačit a vše si pečlivě promyslete.
• Jakmile je zpráva, e-mail, SMS, nebo telefonát neočekávaný, tak je podezřelý.
• Vždy se zamyslete nad tím, kam vypisujete citlivé údaje, nebo přeposíláte peníze.
• Když si nejste absolutně jistý, tak vždy raději vše ověřte jinou cestou.
• Pamatujte si, že pachatel dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.
• Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, komu zcela nedůvěřujete.
• Kupující na inzertních portálech nikdy nepotřebuje citlivé údaje z Vaší platební karty.

Preventisté Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje v rámci této kyber kampaně navštívili několik restauračních zařízení po celém Karlovarském kraji, kde rozdávali papírové prostírání z informacemi ohledně této kampaně. Součástí prostírání je i QR kód, který Vás odkáže na stránky www.kybertest.cz. Zde můžete vyzkoušet test, který představuje běžné situace, do kterých se můžete dostat a v nichž se Vás hackeři mohou snažit okrást. V kybertestu se dozvíte, jak útoky podvodníků rozpoznat a jak jim nenaletět. Popsány jsou zde podrobně také typy podvodů.

Jak už název sám napovídá, PIN nikdy nedej!