Vláda schválila nouzový stav. Platit bude od půlnoci na 30 dní.

Restaurace, hospody, kluby a diskotéky musí zavírat v deset večer. „Zakazuje se přítomnost veřejnosti v čase mezi 22. hodinou a 4. hodinou a 55. minutou. Zakazuje se provozování vánočních trhů s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů. Zakazuje se pití alkoholu na veřejnosti mimo vnitřních prostor. Zakazuje se konzumnace potrvain v nákuoních centrech, je možné si koupit jídlo s sebou,“ řekl ministr Vojtěch. Vláda také omezila počet účastníků veřejných akcí na 100 lidí.Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dodal, že se situace v Česku bude zhoršovat. Situace se bude zhoršovat v následujících týdnech, mělo by dojít ke kulminaci někdy kolem vánočních svátků.

Certifikát bude platit devět měsíců, řekl premiér.
„Očkování je jediné řešení pandemie covid-19. Nevěřte dezinformacím,“ vyzval Babiš. „Evropská komise doporučila, aby certifikát platill devět měsíců od druhé dávky,“ dodal.
Zopakoval, že do 20. prosince obdrží 300 tisíc vakcín pro děti od pěti let.

Premiér Andrej Babiš po jednání vlády uvedl, že nevyhnutelné je povinné očkování některých profesí a věkových skupin. Pravděpodobně od 60 let, diskutovat se bude i o věku nad 50 let.