Rádio Zelená hora

Mekyho přání se vyplnila

Koncertní pocta tvorbě a osobnosti československé hudby Mira Žbirky začala na konci září v Londýně a vyvrcholila dvěma vyprodanými koncerty v „jeho” městech: 17. října v Bratislavě a 21. října v Praze.

Na obou koncertech vystoupili: Katarína Knechtová, Lukáš Adamec, Mirai Navrátil, Marta Jandová, Peter Nagy, skupina Slza, Jiří Macháček, Peter Bič Project, Petr Fiala z kapely Mňága a Žďorp, skupina Midi Lidi, Michal Hrůza, Martha, David Žbirka, Lenny, David Kraus, Adam Ďurica, Petr Ostrouchov, Albert Černý z kapely Lake Malawi, Ráchel Skleničková a producent Mekyho alb z Abbey Road, Rob Cass. V Bratislavě zaujala a velmi potěšila vystoupení kolegů ze skupiny Modus. Janko Lehotský zahrál a zazpíval svůj Veľký sen mora a Marika Gombitová za bouřlivého potlesku zazpívala s Mekyho synem Davidem duet Nespáľme to krásne v nás. Seznam účinkujících v bratislavské NTC Aréně doplnily i zástupkyně nejmladší generace zpěvaček Karin Ann a Tamara Kramar. Početnou sestavu zpěváku a hudebníků v Praze posilnili i Bára Basiková, Lenka Filipová, Jana Kirschner, Michal Malátný z kapely Chinaski a Dan Bárta, který excelentním provedením skladby Mám rád pražský koncert zakončil.

Oba vyprodané koncerty oživily Mekyho hity, které si i v novém podání zpěváků, kteří se nezištně koncertů účastnili, vysloužily velký potlesk a ovace. Na pražském koncertu si po živé verzi úspěšného singlu Nejsi sám Katka a producent alba Posledné veci David Žbirka převzali od zástupců Universal Music Zlatou desku za prodej alba v Česku i na Slovensku.

Mezi bratislavským a pražským koncertem se v Národním muzeu v Praze otevřela výstava Miro Žbirka – Roky a dni, která na osmadvaceti panelech zaznamenává život a dílo úspěšného zpěváka a skladatele. Dobové dokumenty a artefakty zachycují jednotlivé období tvorby velkých hitů legendy a jsou seřazené podle kapitol knihy Honzy Vedrala: Miro Žbirka – Zblízka.

Významnou součástí výstavy je i audiovizuální prezentace, která v podobě Silent disco dává možnost přímo na výstavě zhlédnout a poslechnout tvorbu Mira Žbirky. Výstava bude v historické budově Národního muzea na Václavském náměstí v Praze otevřená až do 1. 1. 2023. Po tomto termínu se přestěhuje na Bratislavský hrad, kde bude přístupná do února 2023.