
Listeners:
Top listeners:
Rádio Zelená hora Rádio s nadhledem
Glam Svatý Kříž Jaroslav Kolouch
Klikni na vybrané místo:
Vlčí jámy
Otevřeno: 5. září 1975
Nadm. výška: 984–1010 m n. m.
V Karlovarském kraji na svahu Blatenského vrchu se nachází chráněná přírodní památka Vlčí jámy, která leží na trase naučné stezky Horní Blatná – Vlčí jámy. a jsou jedním z pozůstatků po těžbě cínových rud, dolu Wolfgang z 16.století.
Tuto zajímavou přírodní a technickou památku si dnes můžeme prohlédnout z vyhlídky na počátku propadliny. Z horních bočních hran je možné spatřit zbytky starých chodeb a komínů, ve kterých se havíř mohl někdy jen stěží protáhnout.
O několik desítek metrů výše se nachází další pozůstatek cínového dolu Jiří. I tento důl pochází ze 16. století. Jedná se o propadlinu táhnoucí se přibližně do vzdálenosti 150 m s otevřenou průrvou o délce asi 80 m. Místy je až 20 m hluboká a velmi úzká. Podle historických pramenů totiž důl dosahoval hloubky až 50 m. Dnes je tato chráněná přírodní památka známá spíše pod názvem Ledová jáma. Vzhledem ke značné hloubce průrvy se zde vytváří zvláštní mikroklimatický režim s velmi nepatrným oběhem vzduchu. V létě zůstává lehký teplý vzduch na povrchu a neklesá do průrvy. Naopak v zimě průrvu ochlazuje těžký chladný vzduch a tak zde vzniká led, který na dně průrvy vydrží i přes léto. K jeho udržení přispívá i celková vysoká nadmořská výška lokality.
Hrad Rabí
9 km severovýchodně od Sušice shlíží z nevysokého kopce a přímo vybízí k návštěvě zřícenina hradu Rabí.
Vzniknul na počátku 13. století a je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.
Středověký hrad s románskými základy v minulosti chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Kvůli tomu se hrad stával často terčem útoků. Jan Žižka se ho pokusil dobýt dokonce dvakrát – a zaplatil za to svým druhým okem.
Hrad nabízí dva prohlídkové okruhy.
V hradním sále je umístěna expozice středověkých kachlů s replikou pozdně gotických kachlových kamen, v letní sezóně hrad pro návštěvníky připravuje rozmanité kulturní akce.
Pod hradem doporučujeme navštívit podzemí kostela Nejsvětejší Trojice upravené na výstavní prostory.
Na nádvoří hradu naleznete střelnici s lukostřelci (možnost vyzkoušet si střílení z různých luků, kuší, trebuchetu, praku či vrhání nožů) a stánek s netradičním občerstvením v podobě palačinek, bio moštů , včelích produktů a dalších pochoutek připravených z místních surovin.
Dolský mlýn
Adresa: 405 02 Růžová-Děčín 2
První zmínky: rok 1515
Památný smrk: stáří přes 180 let
V okrese Děčín v Českém Švýcarsku přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice naleznete romantický Dolský mlýn
Zřícenina původního trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515. Mlýn měl původně tři mlýnská kola, z nichž jedno pohánělo pilu a zbývající dvě mlecí zařízení.
Po roce 1881 zahájila provoz plavby na lodičkách Srbskokamenická soutěska (Ferdinandova), ležící mezi Dolským mlýnem a Srbskou Kamenicí. Mlýn se rázem stal velmi oblíbeným místem, sloužil jako výletní restaurace. Po skončení druhé světové války byl Dolský mlýn opuštěný a začal chátrat.. Z původní stavby zůstalo dochováno pouze torzo obvodových zdí. V roce 2007 byl Dolský mlýn vyhlášen kulturní památkou.
I filmařům se Dolský mlýn zdá mimořádným! Líbí se vám Pyšná princezna od režiséra Bořivoje Zemana? Díky této filmové pohádce z roku 1952 se Dolský mlýn proslavil. Ve filmu ho navíc můžete vidět i s náhonem, v záběru na celé stavení a plně funkční. Další filmovou příležitost dostal mlýn v roce 2008, kdy zde natáčel režisér Miloslav Šmídmajer pohádku s názvem Peklo s princeznou.
Nejpohodlněji se k Dolskému mlýnu dostanete z obce Jetřichovice.
Air Park Zruč u Plzně
Adresa: Silnice II/180, 330 08 Zruč-Senec
Ve Zruči: od roku 1992
Telefon: 606 945 360
Toužili jste někdy zasednout do kabiny MIGu-21, ovládat klapky Čmeláku Z-37, nebo si prolézt tank T-34? Vaše přání je snadno splnitelné v Air parku ve Zruči nedaleko Plzně.
Svérázná soukromá sbírka letadel a vojenské techniky pana Karla Tarantíka čítá 50 celých a 20 nekompletních letadel a tanků z druhé světové války.
Stojí zde letadla, která byla v šedesátých a sedmdesátých letech páteří letek NATO a Varšavské smlouvy. Mezi opravdové unikáty patří letoun Antonov AN-30, přezdívaný létající kamera, který kromě Air parku nikde jinde v České republice nenajdete. Další raritou je model stíhačky Spitfire z filmu Tmavomodrý svět.
U sochy Stalina, která stávala původně v Plzni na Anglickém nábřeží, uvidíte slavný tank T-34 v průřezu. Ne všechny stroje jsou však pouhými vraky – pět tanků je plně funkčních a schopných provozu.
V prosinci 2016 obohatil sbírku vládní letoun TU-154M. Dvaapadesátimetrový trup o hmotnosti 26 tun a výšce i šířce pět metrů tvoří základ letadla, které bylo po concordu druhým nejrychlejším linkovým letounem. Je v původním stavu, pouze chybějí motory. Při prohlídce budete mít možnost nahlédnout do pěkného interiéru.
Největší předností Air parku je otevřenost všem návštěvníkům, kteří mohou bez obav prolézat a zkoušet většinu exponátů. Máte zde možnost pohroužit se do útrob tanku či obrněného transportéru, prohlédnout si vrtulník, vlézt si do tryskového motoru nebo si vyzkoušet německou helmu. Za poplatek je připravená také prohlídka největšího vystaveného letadla IL-18.
Na své si tu přijdou všichni – malí, velcí, piloti i „nepiloti“. Muzeum letadel nemůžete přehlédnout. Už z dálky je vidět obrovské dopravní letadlo, které byste čekali spíš na ruzyňském letišti v Praze než na louce u lesa. Zblízka pak užasnete nad loukou doslova posetou letadly.
Chrám Panenský Týnec
Podobně jako místa nepříjemná a temná existují i místa pozitivní, nabitá léčivou energií. Do druhé kategorie prý patří Panenský Týnec, městys při cestě ze Slaného do Loun.
Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce
Zvláštní pocit na vás dýchne v nedostavěném gotickém klášterním chrámu. Svojí uměleckou hodnotou se řadí k nejdokonalejším českým památkám a také se zde podle psychotroniků nachází silné energetické místo s léčivými účinky. Chrám se skládá z 21 metrů dlouhého kněžiště, nedokončené stěny mají na výšku asi 20 metrů.
Pozitivní zóna v Panenském Týnci svým tvarem připomíná kříž. Spirituální síla se zde prý skrývá v kamenných zdech kostela. Známý psychotronik a spisovatel Stanislav Brázda naměřil v prostorách chrámu pozitivní zónu číslo 8, tedy nejsilnější, uzdravující. Nemusíte se bát, že byste místa s magickou energií nepoznali – nápovědou vám budou vyšlapané cestičky a „více ohmataná“ místa na stěnách stavby. Pozitivní zóna zde tlumí deprese, přináší dobrou náladu, elán a radost ze života, pomáhá nemocným. Dlouhodobější pobyt nebo časté návštěvy – posezení v trávě uprostřed chrámu, jsou doporučovány lidem po mozkové obrně, mozkové mrtvici a po veškerých úrazech hlavy.
Ať už na sobě pocítíte léčivé účinky, nebo ne, výlet do Panenského Týnce je opravdu zajímavý a nedostavěné torzo gotické stavby nesmírně působivé.
Areál obklopuje park s odpočinkovými místy, dětským hřištěm a altánkem, najdete tu i občerstvení a obchůdek s upomínkovými předměty.
Lom Velká Amerika
Adresa: Mořina 68, 267 17 Mořina
Období těžby: do roku 1963
Maximální hloubka: 67m (z toho 13m zatopeno)
Lom Velká Amerika je často nazýván českým Grand Canyonem. Nachází se nedaleko Prahy u obce Mořina a je součástí celé soustavy vápencových lomů. Lom Velká Amerika je největší z lomů, známé jsou také lomy Mexiko a Malá Amerika. Tato oblast je již dlouhá léta vyhledávanou destinací trampů i oblíbeným místem pro rodinné výlety.
Velká Amerika je prvním lomem, ke kterému se dostanete, pokud přijedete autem nebo autobusem do Mořiny. Jedná se o masivní vápencový lom, který měří zhruba 800 metrů na délku a 200 metrů na šířku. Hloubka lomu Amerika je až 100 m. Na jeho dně se nachází jezero s krásnou průzračnou vodou.
Přístup na vyhlídky na okraji lomu je zejména ze žluté turistické značky. Lom se dá rovněž obejít po cestě i z jeho druhé strany. Nejhezčí pohled je z jeho jihozápadního konce.
Kolem Lomu Amerika jsou hezká vyhlídková místa, kde můžete pořídit krásné fotky. Vstup přímo do lomu je zakázán. Lomy jsou majetkem společnosti Lomy Mořina spol. s.r.o. a za porušení zákazu vám hrozí pokuta 15 000 Kč. Není zde tedy žádné vstupné ani otevírací doba. Zákaz vstupu je zde především z bezpečnostních důvodů.
Pokud ale přeci jen toužíte se podívat do podzemních štol, existují 2 možnosti:
1. Předem domluvená prohlídka štol se spolkem OS Hagen
Soukromé prohlídky a exkurze do podzemních štol jsou možné v počtu 10 a více osob, připadně dle domluvy. Pro více informací se podívejte na Facebook spolku nebo je kontaktujte přímo na e-mail: hagen.morina@gmail.com.
2. Každoroční akce „Evropský den chráněných území“
Pouze jeden den v roce se koná tato akce, při které vás čeká naučná stezka i exkurze a průchod štolou od Dubu Sedmi bratří k lomu Malá Amerika. Pro informace o aktuální akci sledujte stránky CHKO Českého Krasu.
Zaparkovat můžete bez problémů přímo u lomu Velká Amerika. Jsou zde 2 větší parkoviště a parkování je zdarma. Vyráží odtud i turistická žlutá značka, po které se dostanete k dalším lomům.
Medvědárium Beroun
Adresa: albert, Městská Hora, 266 01 Beroun 1
Mobilní telefon: 737 258 162
Telefon: 311 548 214
Vzpomínáte na Večerníček Vácava Chaloupka Méďové?
Medvídci Kuba, Vojta a Matěj se narodili 13. ledna 2000 v Českém Krumlově čtrnáctiletým rodičům Kateřině a Vokovi.
Po natáčení našli domov na Městské hoře v Berouně, kde město nechalo postavit medvědárium.
Huňáči tu mají krásný téměř 25 arů rozlehlý výběh s bazénkem. Ve výběhu mají tři ložnice a přípravnu krmiva.
Od 13. dubna 2016 žil v medvědárium již jen Matěj a Kuba. Nejmenší Vojta v tento den zkolaboval při koupání v bazénku a zemřel. Při lednové oslavě narozenin však gratulanti vždy věnují Vojtovi tichou vzpomínku. 18. dubna 2023 zemřel další z trojice oblíbených večerníčkových medvědů Matěj, tiše a ve spánku. Jeho ošetřovatelka ho našla bez známek života.
Bylo mu 23 let.
Výlet do Medvědária si užijí jak děti, tak i rodiče. Hned vedle výběhu se nachází dětské hřiště a nechybí ani občerstvení s několika druhy výborných palačinek.
Vstupné je zdarma, ale pokud chcete medvídkům přispět třeba na medík, kasička je umístěná na vyhlídkové terásce. Na chov medvědů v můžete přispívat i přímo na speciálně zřízený účet veřejné sbírky.
Informace pro řidiče: Pro parkování využívejte některé z parkovišť, nejbližší parkoviště se nachází u Medicentra, využít lze například i parkovací dům.
Hrad Hartenberg
Adresa: 1, 1, 357 09
Architektonický styl: Gotická architektura
Telefon: 778 030 716
Hrad Hartenberg stojí na skalním ostrohu nad říčkou Svatavou asi 7 km od města Sokolov v Karlovarském kraji. Založení hradu se datuje na přelom 12-13 století. Hartenberg zde stojí více jak 800 let a jeho příběh je velmi bohatý. Byl mnohokrát zkoušen, pleněn, dobýván, přestavován, bourán i zachraňován.
V 15 století pravděpodobně podlehl Husitům a následně Chebským měštěnům a v 17 století pak Švédům. V roce 1668 zachvátil hlavní palác rozsáhlý požár. Prošel taky mnoha přestavbami. Ze všech těchto ran se vždy vzpamatoval. Nejzásadnější destrukci nejspíš zažil během 20 století. Po roce 1945 byl vyrabován, posléze obsazen Československou armádou a v 50 letech státními statky. Ty si z něj následně udělaly sklad brambor a prasečák. V roce 1985-1991 bylo dílo zkázy dokonáno úmyslnými požáry.
V roce 1997 zakoupil rozsáhlou zříceninu soukromý majitel Bedřich Loos. Postupně se mu podařilo přikoupit i další objekt dříve náležející k hradu a to Sýpku ze 17 století a bývalý zámecký pivovar. Všechny tyto objekty zasluhují pozornost v tomto malebném historickém území na pokraji hnědouhelné pánve. Bedřich Loos zapojil do záchrany dobrovolníky z celého světa a také lidi ze sociálně vyloučených lokalit na Sokolovsku.
Prohlídka hradu začíná v každou celou hodinu a trvá cca 50 min. Poslední prohlídka v 16 hodin. Pokud nebude probíhat prohlídka v 16 hodin, je možná poslední prohlídka v 16.30. Prohlídky jsou možné jen s průvodcem.
V pokladně hradu si můžete zakoupit různé hradní suvenýry, turistické známky, vizitky a lehké občerstvení. Koupí těchto věcí podpoříte hradní záchranu.
Motýlí dům Karlovy Vary
Adresa: Vrch přátelství 5/1, 360 01 Karlovy Vary 1
Krytá tropická zahrada s exotickými motýly
Telefon: 777 774 050
Ve Výletním areálu Diana navštívíte rozhlednu s panoramatickými výhledy na město Karlovy Vary a jeho okolí, unikátní motýlí dům, mini zoo a děti jistě bude bavit venkovní dětské hřiště.
Součástí areálu je i historická výletní restaurace či stánek s rychlým občerstvením a suvenýry.
A nezapomeňte – vstup na rozhlednu, k mini zoo a na dětské hřiště je zcela zdarma!
Nevíte kam v Karlových varech? Můžeme vám doporučit tropickou zahradu s živými exotickými motýly ve výletním areálu Diana. K motýlímu domu se nechte pohodlně vyvézt lanovou dráhou přímo z města. Pokud jste aktivnější, můžete využít značené lesní stezky pro pěší čarokrásným lázeňským lesem.
V samotném motýlím domě se připravte se na setkání s těmi nekrásnějšími motýly z celého světa – např. z Thajska, Filipín, deštných pralesů Jižní Ameriky či Mexika.
V tzv. letové zóně o rozloze 100m2 spatříte stovky exotických motýlů s rozpětím křídel až 20cm! A prohlédnout si tyto krasavce živočišné říše budete moct z naprosté blízkosti a v absolutním kontaktu – žádné bariéry mezi hosty a motýly zde totiž nenajdete.
Fotografování není nijak omezeno ani zpoplatněno. Mějte proto vždy připravený fotoaparát pro případ, že si nějaký „létající drahokam“ vybere Vaše rameno pro přistání a krátký odpočinek.
Určitě se zastavte i u líhně – při troše štěstí se stanete očitými svědky líhnutí motýla z kukly a jeho prvního životního letu.
Letová zóna je osazena informačními cedulemi se zajímavostmi ze života motýlů a v recepci si můžete zakoupit suvenýry výhradně s motýlí tématikou.
Dále ve výletním areálu můžete navštívit rozhlednu s panoramatickými výhledy na město Karlovy Vary a jeho okolí,
mini zoo a děti jistě bude bavit venkovní dětské hřiště.
Součástí areálu je také historická výletní restaurace či stánek s rychlým občerstvením a suvenýry.
Kostel sv. Jiří Luková
Adresa: Luková, 331 62 Manětín
Kostel sv. Jiří je v zimních měsících stejně jako v minulých letech uzavřen
Telefon: 608 024 578
Kostel sv. Jiří v Lukové na Plzeňsku byl postaven v roce 1352. Návštěvníky nejen z Česka však tolik neláká jeho stáří, ale dvaatřicet sádrových soch duchů. Duchové v lavicích lákají pozornost turistů a pomáhají získat finanční prostředky na opravu kostela. Opuštěný kostel se díky internetu zapsal jako jeden z deseti nejděsivějších na světě a podle správce Petra Koukla ho navštěvují lidé ze všech koutů světa.
Sochy zde vytvořil v roce 2012 v rámci své bakalářské práce tehdejší student Jakub Hadrava. Své spolužáky pokryl látkou namočenou v sádře, která na nich ztuhla, a tím slavné „duchy“ vytvořil. Jeho záměrem bylo, aby sochy představovaly bývalé obyvatele Lukové, tehdy odsunuté Němce.
Nyní kostel prošel rekonstrukcí a je přístupný pro veřejnost vždy v sobotu od 13 do 16 hodin, správce však doporučuje předem se domluvit telefonicky.
tel: 606 169 636. Petr Koukl
Rozhledna Háj u Aše
Adresa: U Rozhledny 680, 352 01 Aš 1
Parkování na rozlehlém parkovišti u Sportovního areálu vrch Háj
Telefon: 777 468 233
Rozhledna Háj je jedna z nejmohutnějších kamenných rozhleden v Čechách. Byla postavena podle projektu W. Kreise z Drážďan ašským stavitelem Ernestem Hausnerem.
Po 122 schodech vystoupali první návštěvníci na sklonku roku 1903, slavnostního otevření se velkolepá stavba dočkala 19. června následujícího roku.
Žulová vyhlídková věž nabízí úchvatné pohledy do okolí. Jako na dlani je vidět město Aš a blízké i vzdálenější okolí. Co vše mohou návštěvníci vidět, prozradí měděné tabulky usazené v osmi nejvyšších oknech rozhledny. Vidět je nejen 20 kilometrů vzdálená Zelená hora u Chebu, ale i sedm desítek kilometrů šumavský Špičák či ještě o šest kilometrů vzdálenější Klínovec v Krušných horách. Dohlédnout se bez problémů dá i na nedaleké vrchy Wartberg nebo Kornberg, dokonce i na nejvyšší horu saské části Krušných hor Fichtelberg. Nepřehlédnutelná rozhledna se tyčí do výšky 34 metrů nad vrcholem Háj v nadmořské výšce 758 metrů.
Otevřena je sedm dní v týdnu, od 9 hod. do 17 hod. (v letních měsících do 19 hod.), a to od dubna do konce října jako bezobslužná; od listopadu do konce března je rozhledna, stejně tak i v případě mimořádně špatných klimatických podmínek, uzavřená
Přístup z centra Aše vede na Háj modrá turistická značka. Řidiči se po příjezdu do Aše musí orientovat podle místního značení „Vrch Háj“, dojet lze až na parkoviště před sportovním areálem (50.2304586N, 12.2041175E), odtud je to k rozhledně asi 0,5km do mírného kopce.
Rozhledna Máminka
Adresa: 267 03 Hudlice
Stezka má 14 zastavení a 30 informačních tabulí
Telefon: 311 697 179
Rozhledna Máminka je dřevěná konstrukce ve tvaru trianglu o celkové výšce 33 m je zasazena ve vrcholovém paloučku Krušné hory v nadmořské výšce 606 m. Její výhledová plošina je ve výšce 21 m. K rozhledu vystoupáte 96 schodů. Při dobrých podmínkách lze vidět Šumavu, Klínovec či Ještěd.
Pod rozhednou je možnost posezení a občerstvení. Zde je možno také zakoupit turistické známky, vizitky, propagační materiál, pohlednice a jiné upomínkové předměty.
Ve večerních hodinách bývá rozhledna nasvícena.
K rozhledně se dostanete přes obec Hudlice směrem na Kublov. Cesta k samotné rozhledně je příjemná procházka vhodná i pro kočárky.
V rámci dotačního titulu „Zvyšování atraktivity Hudlicka jako destinace cestovního ruchu“ vznikla naučná stezka Krušná hora – Hudlický vrch. Stezka má 14 zastavení a 30 informačních tabulí s popisem zejména historie Hudlic a jejich okolí.
č. 1 = Na Vartě (GPS: 49.9552522N, 13.9232533E)
č. 11 = Na Úmrlčí (GPS: 49.9601842N, 13.9444481E)
č. 6 = Pod Chvojinkou (GPS: 49.9807203N, 13.9434825E).
Na těchto místech jsou nově zřízena parkoviště. Trasa vede po upravených a značených komunikacích a je vhodná pro pěší i cykloturistiku. Nejkratší cesta k Mámince, z nástupiště č. 1.
Zoopark Olovnice
Adresa: Kopanina 198, 273 26 Olovnice
Finančně dostupná minizoo, na relativně malém území hodně druhů zvířat.
Telefon: 722 567 639
ZOOPARK OLOVNICE se nachází cca 5km jižně od města Velvary v obci Olovnice.
Poskytuje nový a důstojný domov exotickým zvířatům, která neměla příliš štěstí a dostala se do špatných rukou anebo se jich původní majitelé chtěli zbavit. V péči rodiny Vedralových nyní žijí spokojeně a těší se na vaši návštěvu.
Příběh Zooparku Olovnice začal před více než 20.lety. Přibližně tak dlouhou dobu pojí naší rodinu láska k exotickým druhům zvířat, které chováme v Olovnici.
Již mnoho let u nás nacházejí domov zvířata odložená nebo taková, která byla vysvobozena z rukou špatných chovatelů.
V posledních letech jsme začali velmi úzce spolupracovat se Zoologickými zahradami v Plzni, Ústí nad Labem nebo v Praze a protože se náš chov rychle rozrůstal, stala se naše farmička častým cílem přátel, sousedů a obyvatel okolních obcí, kteří o nás věděli z doslechu.
Právě zde se zrodil nápad zpřístupnit naše zvířata také široké veřejnosti a založit Zoopark Olovnice. Prostory Zooparku nyní prochází rozsáhlou přestavbou, která souvisí s modernizací a také rozšířením počtu druhů zvířat, které u nás můžete vidět.
Věříme, že pro Vás návštěva Zooparku Olovnice bude nezapomenutlným zážitkem a těšíme se na Vás!
Königův mlýn
Adresa: 431 91 Loučná pod Klínovcem-Vejprty
Bývalá osada Königsmühle v údolí Černé vody pod Hájským kopcem (989 m)
Telefon: +420 775 974 856
Pokud máte rádi tajupná místa, kde na vás dýchne duch minulosti, máme pro vás dobrý tip na výlet.
Tím místem je zaniklá osada Königův mlýn, který se nachází přímo pod Klínovcem.
Jak se k tomuto místu dostaneme? Nejlepší je dojet autem do malé obce Háj, která se nachází u Loučné pod Klínovcem. V obci dojedete k místnímu kostelu, kde můžete zaparkovat.
Nedaleko tohoto kostela je polní cesta, která není nikterak dlouhá a dovede vás přímo do zaniklé osady.
V osadě se nachází sedm zaniklých staveb. V nejlepším stavu je bývalý statek. U většiny budov jsou jen obvodové zdi či sklepení. Místo je oživeno různými sochami a uměleckými díly. Ve zdech můžeme třeba najít napsané básničky, ve sklepě je lidská figurína, z bývalé studny trčí pouze nohy. Výraznou dominantou je vytvořená velká židle v blízkosti potoka,
Tento výlet je vhodný pro rodiny s většími dětmi. Po cestě byste měli projít i s terénním kočárkem, ale jistější by bylo vzít dítě do nosítka. Navíc si toto místo více užijí starší děti. Můžou si postavit mužíka z kamenů přímo u potoka, vylézt na velkou židli a udělat si skvělou fotku. Doporučujeme si vzít vhodnou obuv. Místo může být bahnité a místy podmáčené.
Pohádkový les Bílina
Adresa: Čapkova, 418 01 Bílina 1
Jaroslav Sekyra začal v r. 1974 vyrábět pohádkové postavičky ze dřeva
Telefon: 777 789 772
Vydejte se se svými ratolestmi za pohádkou do Bíliny, kde se před časem rozhodli vybudovat pohádkový les. Respektive se o tuto raritu nejprve zasloužil místní občan Jaroslav Sekyra, který v roce 1974 začal vyrábět dřevěné pohádkové postavičky. Inspiroval jej k tomu pohádkový les, který navštívil v Německu. Postupně vytvořil celkem 130 malovaných postaviček ze dřeva. Pohádkové bytosti a zvířátka vypadají jako živé. Časem k postavičkám přibyla překážková dráha, bludiště nebo naučná „Stezka dějin“ a „Stezka českých malířů“. Všechna tato krása se nachází na okraji Bíliny, poblíž sídliště Za Chlumem a dostanete se sem od místních garáží po cestičce vedoucí po vrstevnici k lesu.
Když se z důvodu vysokého věku pak Sekyra nemohl o postavičky starat, převzal za něho tuto péči od roku 1999 pan Vladislav Heřmánek ze sdružené obce baráčnické Jana Žižky z Trocnova v Bílině. Podařilo se mu zachránit postavičky, které vandalové nepoškodili nebo zloději neukradli.
V roce 2011 přibylo do pohádkového lesa 10 nových postaviček vyrobených panem Ladislavem Ponížilem
Středověká krčma Dětenice
Adresa: Dětenice 1, 507 24 Dětenice
Má venkovní posezení · Mají krb · Má živou hudbu
Telefon: 602 728 422
Máte rádi středověk?
Tak pokud budete mít cestu přes přes okres Jičín v Královéhradeckém kraji, určitě si nenechte ujít sttředověkou krčmu v Dětenicích.
Krčma Dětenice nabízí všem návštěvníkům naprosto ojedinělý zážitek – přenesete do období středověku se vším, co k němu patří. Středověké speciality se připravují na otevřeném ohni, jí se rukama, obslouží vás personál v dobových kostýmech.
Zároveň se připravte na poněkud drsnou staročeskou mluvu a středověké zvyky a prostředí. Můžete zde také ochutnat Dětenické černé a světlé pivo, které se vyrábí podle unikátního receptu z 18. století. Kromě specialit středověké kuchyně je pro vás připraven i unikátní doprovodný program, jehož součástí jsou tanečnice ladně se vlnící na stolech, fakír, žebráci, šermíři, trpaslíci, dobová hudba a mnoho dalšího.
V areálu se nachází také barokní zámek, který nabízí v rámci jednoho prohlídkového okruhu prohlídku např. ojedinělé sbírky zbraní Maltézských rytířů, sbírku loveckých trofejí nebo netradiční květinovou výzdobu interiérů.
V areálu nechybí ani zámecký pivovar.
Prohlídka zámeckého pivovaru dnes představuje dobové interiéry, sladovny, laboratoře, varny, ale také originální pivovarnické muzeum a unikátní výrobu piva z 18. století podle prastarého receptu z tradičních surovin, ale původním postupem – vařením na otevřeném ohni.. Od roku 2000 byla obnovena tradiční výroba piva podle prastarého a zázračného receptu loupeživého rytíře Artura. Současní majitelé pivovar zrestaurovali do původního stavu a dnes zde můžete obdivovat nádherné historické sklepy, včetně památného Starého sklepa právě se středověkou krčmou.
Myslíme, že je to dobrý tip na výlet, a pokud se vám nebude chtít domů, můžete se zde ubytovat ve středověkém hotelu.
Horský resort Dolní Morava
Adresa: Velká Morava 46, 56169 Dolní Morava
Pěkný a velký areál s širokým výběrem sjezdovek různé obtížnosti.
Telefon: 602 378 150
www.dolnimorava.cz
rezervace
Už jste se někdy procházeli v oblacích? Uskutečněte svůj sen na Dolní Moravě.
Dolní Morava je malá obec v Pardubickém kraji, okrese Ústí nad Orlicí, rozkládající se mezi Orlickými horami a Jeseníky na úpatí Králického Sněžníku.
Je střediskem nejen pro vyznavače zimních sportů. Je to i území pro dovolenou rodin s dětmi, venkovní aktivity a adrenalinové zážitky. Na své si zde příjdou i vyznavači klidu a pohody.
Dominantou je zde Stezka v oblacích.
Pro milovníky dobrodružství a zábavy je na Stezce několik adrenalinových atrakcí jako odpočinková síť, tzv. „kapka“, tobogán nebo rukáv.
Rukáv je tvořen hustou sítí, kterou si mohou odvážlivci zkrátit cestu z jednoho patra lávky
do druhého.
Kapka na samém vrcholu stezky představuje síť ve výšce 50 metrů,
na kterou kdejaký odvážlivec nevstoupí.
Ti odolnější se mohou dolů sklouznout parádním 100 metrů dlouhým tobogánem s okýnky a několika klopenými zatáčkami.
Ze samého vrcholku vás čekají dechberoucí výhledy na celý masiv
Králického Sněžníku s malebným údolím řeky Moravy i na hlavní hřeben Jeseníků, Suchý vrch a Krkonoše Stezka v oblacích nejen baví, ale také vzdělává.
Podél dřevěné lávky směrem k vrcholu najdete 12 informačních tabulí.
Dozvíte se spoustu informací a zajímavostí o Stezce, okolí a pohoří Králického Sněžníku.
V okolí Stezky v oblacích objevíte několik míst, kde si můžete odpočinout a užívat si luxusní výhledy na okolní hory. Je tady také několik rwstaurací s terasou, posezení s dřevěnými lavičkami,dřevěnálehátkaidětskéhřiště
Milovníci adrenalinu si na své přijdou na nově otevřené mamutí bobové dráze
Čeká vás adrenalinová jízda v délce 3 kilometry lesním terénem i na otevřených pláních.
Při převýšení 364 metrů projedete 25 bleskurychlých zatáček, 360° otáčku 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčku, podzemní tunel a zhoupnete se na 4 parádních jumpech nad lesními cestami.
Při jízdě na dráze mamutích rozměrů se sklonem až 30% vyvinete rychlost až 50 km/h, a to už je pořádná jízda.
Dále tady nechybí ani jízda na kolběžkách
Sjezd na koloběžce vede po panoramatické trase (červená cyklotrasa), která je dlouhá 15 km a vede od horní stanice lanovky Sněžník zpět do údolí Dolní Moravy.
Sjezd po panoramatické trase trvá přibližně 1,5 hodiny.
50.1493989N, 16.8291683E
Provozní doba zde: https://www.dolnimorava.cz/provozni-doby.
Zřícenina hradu Krašov
Adresa: Bohy 40, 33141 Bohy
Objevte kouzlo středověkých zdí a příběhů, které se v nich ukrývají!
Telefon: 607 483 343
www.hradkrasov.cz
akce
Pokud jste milovníci hradů, určitě si nenechte ujít zříceninu hradu Krašov.
Krašov leží v oblíbené části horního toku Berounky. asi 9 kilometrů východně od Kralovic na severním Plzeňsku a je poměrně oblíbeným cílem výletníků nejen z Plzeňska. Hrad leží na vysokém ostrohu, odkud je nádherný výhled na Berounku. To ale není jediný důvod, proč si získal takovou oblibu. V okolí zříceniny se nachází krásná příroda, která ukrývá chráněné rostliny, hmyz i obratlovce. Proto bylo okolí hradu vyhlášeno přírodní rezervací.
Krašov je velmi starý. Pochází zřejmě z poloviny 13. století a až do 16. století, kdy byl z Krašova vybudován renesanční zámek, byl střídavě ve vlastnictví několika šlechtických rodů. Krašov se v 18. století stal nakrátko letním sídlem mnichů z kláštera v Plasích, ale po uzavření kláštera mniši opustili i Krašov a ten rychle zpustl. Část stavebního materiálu byla později odebrána a ten byl využit na stavbu blízkého statku Rohy. Úplná původní podoba zříceniny není známá.
V současnosti je zřícenina volně přístupná a díky Spolku pro ochranu přírodní rezervace a hradu Krašova došlo k zásadním opravám dvou důležitých zdí. Finančně se na opravě hradu podílí několik okolních obcí a také občanů. Přispět můžete i vy při návštěvě Krašova. Libovolnou částku můžete zanechat v zapečetěné pokladně umístěné na dveřích.
Nejlepším způsobem dopravy je automobil. K cíli vede po polní cestě žlutá turistická trasa od osady Rohy, kde také začíná naučná stezka Krašov. Po polní cestě můžete jet autem k hranici lesa, kde je malé parkoviště. Pak už musíte pěšky, protože vstupem do lesa začíná zároveň přírodní rezervace.
Lom Starý Klíčov u Mrákova
Adresa: Starý Klíčov, 34501 Mrákov
V areálu Lomeček se podíváte na svět pod hladinou z podvodní pozorovací kabiny
Telefon: 608 828 007
www.lomstaryklicov.cz
Věděli jste, že nedaleko Domažlic můžete pozorovat život ryb v podvodní kabině v lomu Starý Klíčov?
Kabina je zapuštěna do 8 metrové hloubky a jde o největší podvodní pozorovatelnu v Česku. Chránění od okolí jste 50 centimetrovými okny.
Nad hladinou je vidět pouze vstupní kabina a lávka, která pozorovatelnu spojuje se břehem. Komora má průměr 3,5 metru a osm okének. V kabině může být najednou 6-8 osob.
Pod hladinu se dostanete po žebříku úzkou komorou (nic pro klaustrofobiky).
Zatopený kamenolom slouží hlavně ke koupání, rekreaci a potápění. V areálu jsou krásné travnaté a písčité pláže a průzračná voda.
Provoz je zde celoroční. V areálu najdeme i občerstvení a klubovnu, která slouží jako zázemí pro potápěče, kteří zde trénují.
Vstupné platí pro celý areál a zahrnuje prohlídku podvodní kabiny, galerie pod otevřeným nebem a využití koupaliště.
A jak se do lomu dostanete?
Lom Starý Klíčov leží 1,5 kilometru od Mrákova a 8 kilometrů od Domažlic. Při cestě z Mrákova mineme po levé straně rybník a po 150 metrech odbočíme doleva, kde narazíme na malé parkoviště (spíše stání u polní cesty).
Obora Svatý Linhart
Adresa: Doubí, 360 01 Karlovy Vary
Obora Linhart se rozkládá na 67 ha. Obora je přístupná díky visutým mostům.
Telefon: 724 131 657
www.oboralinhart.cz
Placené stání
Obora sv. Linhart v Karlových Varech – Doubí, která se rozkládá na ploše téměř 70 hektarů, kromě klasické pozorovatelny nabízí i ojedinělý pohled na zvířata a krajinu, a to shora. K tomu účelu slouží soustava můstků, která místy vyvede stezku až do šestimetrové výšky.
Obora má tři části. Přímo u Linhartu je možné pozorovat jelena siky Dybowského, ve střední části daněk skvrnitý a špička obory patří praseti divokému.
Obora se zvěří se rozkládá na 67 hektarech a během několika let se v ní budou prohánět řádově desítky kusů zvěře. Pozorovat je můžete z visutých mostů, které jsou místy až v šestimetrové výšce. Stezka vás zavede také k malým rybníkům, kde se podíváte na typický vodní hmyz.
Obora je uzpůsobená pro pozorování zvěře. Napříč oborou procházejí dvě pozorovací lávky, které zvěř může podcházet a jejichž hlavní účel je umožnit pozorování zvěře v lokalitách, kde se zvěř nejčastěji vyskytuje.
Delší pozorovací lávka prochází hlavní komorou a vede převážně po lokalitě louky, podél pěti lučních rybníků propojených potůčkem a v části prochází hlubokým lesem v těsné blízkosti kmenů. Kratší pozorovací lávka prochází vedlejší komorou obory pro černou zvěř v hlubokém lese a v části mlázím.
Poblíže budovy Linhart je umístěna samostatná zastřešená pozorovatelna, zajišťující výhled na zvěř pasoucí se na přilehlém palouku. Cesty podél obory i pozorovací lávky jsou součástí naučných okruhů vybavených zajímavými informačními tabulemi.
Pravčická brána Hřensko
Adresa: 405 02 Hřensko-Děčín 2
Pravčická brána je s rozpětím 26,5 metru největším přírodním obloukem v pevninské Evropě.
Telefon: 412 554 286
www.pravcickabrana.cz
Placené stání
Už jste navštívili Pravčickou bránu?
Pravčická brána je největší přirozená skalní brána na našem kontinentu. Je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska. Když si pod tento kamenný oblouk stoupnete, jeho velikost vás ohromí. Rozměry Pravčické Brány jsou úctyhodné. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. Od místa vstupu k Pravčické bráně se rozbíhají upravené stezky a schodiště na jednotlivé vyhlídky tyčící se vysoko nad korunami stromů, odkud můžete pozorovat samotnou Pravčickou bránu i s přilehlým zámečkem Sokolí hnízdo.nebo se můžete kochat malebnou přírodou Českého Švýcarska. Za pěkného počasí lze dohlédnout až na Děčínský Sněžník. V areálu můžete navštívit výletní zámeček Sokolí hnízdo, kde je otevřeno muzeum NP Č.Š. Občerstvit se zde můžete v restauraci se zachovalými interiéry z 19. století. K dispozici Vám je také turistické informační centrum.
Na Pravčickou bránu se můžete dostat ze dvou směrů:
1. Ze Hřenska: Po červené turistické značce půjdete cca 2 km podél silnice vedoucí na Mezní louku a u Třech pramenů odbočíte do lesa, kde nadále budete pokračovat mírným stoupáním cca 2,5 km až na Pravčickou bránu.
2. Z Mezní Louky: Cesta vede po červené turistické značce po Gabriliině stezce až na Pravčickou bránu. Cesta je dlouhá 6 km a povede Vás po členité stezce pod vysokými skalami s hezkými výhledy.
Jak ve Hřensku, tak i na Mezní Louce jsou k dispozici odstavná parkoviště. V okolí se Vám také nabízí velké množství ubytovacích zařízení.
Vlčí výběh v Srní na Šumavě
Adresa: Bez názvu, 341 92 Srní-Kašperské Hory
Výběh pro vlky je součástí naučného okruhu nedaleko Srní.
Telefon: 731 530 556
www.vlcivybehsrni.cz
Placené stání
Pokud patříte mezi milovníky zvířat nebo přírody, zveme vás do Vlčího výběhu v Srní na Šumavě.
Součástí areálu je expozice věnovaná těmto majestátním šelmám. To hlavní vás čeká asi po kilometrovém mírném stoupání , které zvládnete i s kočárkem. Uprostřed okruhu se nachází 300 metrů dlouhá lávka s pozorovacími přístřešky ve výšce 3-4 metry nad zemí, která navazuje na 2,5 kilometrovou naučnou Vlčí stezku.
Když budete mít štěstí, uvidíte “volně” pobíhající vlky. Pokud štěstí mít nebudete, bude to určitě alespoň příjemná procházka.
Na lávce jsou umístěny cedule s informacemi, jak spolu vlci komunikují nebo jak se chová nadřízený a podřízený vlk. Seznámíte se také se stopami šelem žijících na Šumavě a některými zdejšími rostlinami a stromy.
Návštěvnické centrum má kromě dubna otevřeno po celý rok, stezka je dostupná každý den v roce.
Autem se dostanete na parkoviště přímo před Návštěvnické centrum Srní. Na parkovišti se platí každá hodina v sazbě 50 Kč (okruh lze zvládnout za hodinu až dvě). Vstupné se na stezku ani nad Vlčí výběh neplatí.
Zámecký park Blatná
Adresa: Na Příkopech, 388 01 Blatná
K oblíbeným atrakcím zde patří pozorování početného stáda daňků skvrnitých či hejno pávů.
Telefon: 734 651 505
www.parkblatna.cz
Parkoviště
Vodní zámek Blatná nedaleko Strakonic je jedním z nejzachovalejších vodních panských sídel na území České republiky.
Kromě samotného zámku s vodním příkopem bývá hojně navštěvovaný zámecký park s rozlohou 42 hektarů, který patří k nejpůvabnějším místům v Blatné
Celý park je protkán potůčky, mostky a cestičkami s nádhernými alejemi.
V parku bývala také oranžérie, divadlo, švýcarský dům, myslivna a střelnice, ale tyto stavby už patří minulosti. Dnes zůstal v parku jen empírový dům, kde dnes žije rodina Hildprantů.
Oblíbenou atrakcí zámeckého parku je početné stádo daňků skvrnitých, kteří se zde volně popásají a jsou velmi krotcí. Od roku 2022 k nim přibyly také lamy alpaky.
KUDY DO PARKU
Hlavní vstup je umístěný přímo na nádvoří zámku a druhý vstup se nachází u Sokolovny. Vstup u Sokolovny je oboustranně přístupný pouze pro držitele permanentek, držitelé jednorázových vstupenek tudy mohou park pouze opustit (z technických důvodů nemají tuto možnost návštěvníci s kočárkem či invalidním vozíkem, protože brána u Sokolovny nedisponuje otevírací brankou, jako je tomu u brány na nádvoří zámku).
Pravidla parku
Do parku není povolen vstup s jízdním kolem, stejně jako vstup na trávník. Psi musí být v parku vždy na vodítku. Kompletní návštěvní řád parku najdete v prostorách nádvoří zámku.
Zoo Plasy
Adresa: Plzeňská 37, 331 01 Plasy
Rodinná zoologická zahrada, mající bílého klokana, bílého tygra a bílé lvy na jednom místě.
Telefon: 607 876 265
www.zooplasy.cz
Parkoviště
Rodinnou zoologickou zahrada naleznete v Plzeňském kraji ve městě Plasy. Oficiálně byla otevřena v květnu 2016. Najdete zde propojení zábavy, odpočinku a vzdělání. Zoo se nachází v areálu Fantasy Golfu Plasy.
Areál Zoo je koncipován jako cesta kolem světa. Můžete si tu zahrát adventure golf, projít se devíti zeměmi všech světových kontinentů a podívat se do několika časových období. Majitelé říkají, že hřiště s osmnácti jamkami je zde „tři v jednom“ – adventure golf, zoo a botanická zahrada. Snaží se, aby ve všech zemích byla fauna a flóra, která tam patří. Stejně tak i stylová hudba odpovídající místním tradicím. Zoo Plasy je jedinou zoologickou zahradou v České republice, kde na jednom místě můžete vidět bílého klokana, bílého tygra a bílé lvy.
– Vhodné pro malé děti
– Možnost fotografování
– Zážitek mohou absolvovat 2 děti najednou