• Nezařazené

Preventivní akce zamřené na viditelnost

Written by on 4 února, 2024

KARLOVARSKÝ KRAJ – Chodci, lyžaři, ale i turisté.

Policejní preventisté Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje se v prvním měsíci roku 2024 zaměřili především na viditelnost chodců, ale také lyžařů či turistů na horách.

Vidět a být viděn – to je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích, ale také třeba na sjezdovce. Přesto každý rok dochází k několika dopravním nehodám, jejichž příčinou je právě nedostatečná viditelnost chodců. Takovým nehodám se dá předejít, a to především díky nošení reflexních prvků. Ty dělíme na:

Fluorescenční materiály – slouží pro lepší viditelnost ve dne a slabé snížené viditelnosti (soumrak, svítání, déšť). Známe je z reflexních vest, pracovních oděvů a doplňků oblečení – jasně žlutá, zelená a oranžová barva. V noci svou funkci však ztrácejí.

Reflexní materiály – fungují na zcela odlišném principu. Odrážejí světlo podobně jako směrové zrcadlo a tím jsou viditelné na více než 200 metrů.  Reflexní prvky umisťujte na co nejvíce se hýbající části těla, tj. např. zápěstí a kotníky. Pohybující se reflexní prvek je vidět více než statický, umístěný např. na čepici.

Dodržujte také Desatero bezpečného chodce:

1.    Po chodníku choďte vpravo.
2.    Pokud musíte jít po silnici, choďte vždy po levé straně a co nejvíce u kraje.
3.    Silnici přecházejte jen v místech k tomu určených a označených.
4.    Pokud musíte přejít silnici mimo přechod, přecházejte co nejrychleji a jen tam, kde máte dobrý rozhled.
5.    Než začnete silnici přecházet, vždy se pořádně rozhlédněte na obě strany.
6.    Pokud se k přechodu blíží auto, navažte s řidičem oční kontakt a rychle přejděte.
7.    Chodec musí být dobře vidět, proto noste barevné oblečení a reflexní prvky.
8.    Chodec je i ten, kdo jede na kolečkových bruslích.
9.    Na silnici ani v její blízkosti si nikdy nehrajte.
10. Chodec musí být ohleduplný k ostatním účastníkům silničního provozu.

Policejní preventisté při těchto akcích kromě preventivních rad rozdávají veřejnosti také různé preventivní předměty jako např. reflexní pásky, reflexní nákrčníky, různé reflexní a svítící přívěšky a pro děti např. reflexní plyšáky, které si mohou pověsit na tašku nebo různé reflexní samolepky.

Poslední akce tohoto charakteru proběhla ve spolupráci s BESIP v Karlových Varech, na místě, které je odlehlé, ale chodci velmi frekventované. Přechází zde komunikaci k místnímu obchodnímu domu, kde není umístěný žádný přechod pro chodce.

Obdobné akce budou pokračovat po celou zimu i jaro.


Rádio Zelená Hora

Rádio Zelená Hora

Current track

Title

Artist